[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Pagina 1 din 11
Moderatorul forumului: Cezar 
Cluburi » Diverse » Citate celebre » Lucian Blaga (Citate)
Lucian Blaga
CezarData: Luni, 09 Ian 2012, 22:05 | Mesaj # 1
Admin
Grup: Administratori
Stare: Offline

Personalitate impunatoare a culturii interbelice, Lucian Blaga, filosof, scriitor, profesor universitar, a marcat perioada respectiva prin elemente de originalitate compatibile cu inscrierea in universalitate. S-a nascut la 9 mai 1895 la Lancram, linga Alba Iulia, intr-o familie de preoti. Copilaria i-a stat, dupa cum marturiseste el insusi, "sub semnul unei fabuloase absente a cuvintului", viitorul poet - care se va autodefini mai tirziu "mut ca o lebada" - neputind sa vorbeasca pina la virsta de patru ani.

Primele clase le-a facut la Sebes (1902-1906), a urmat Liceul "Andrei Saguna" din Brasov (1906-1914), unde era profesor ruda sa Iosif Blaga, autorul primului tratat rom^nesc de Teoria dramei. In anul izbucnirii primului razboi mondial si-a inceput studiile de teologie la Sibiu, pe care le-a finalizat cu licenta in 1917. Intre 1917 si 1920 a frecventat cursurile Universitatii din Viena, unde a studiat filosofia obtinind si doctorantul.

Revenit in Rom^nia reintregita, s-a daruit cauzei presei rom^nesti din Transilvania, fiind redactor la revistele "Cultura" din Cluj si "Banatul" din Lugoj.

In 1926 a intrat in diplomatie ocupind succesiv posturi la legatiile tarii noastre din Varsovia, Praga, Lisabona, Berna si Viena. A fost ales membru al Academiei Rom^ne in 1937. Discursul de receptie si l-a intitulat Elogiul satului rom^nesc.

In 1939 a devenit profesor de filosofia culturii la Universitatea din Cluj, mutata temporar la Sibiu in anii ce au urmat dictatului de la Viena. La Sibiu redacteaza, incepind cu 1943, revista Saeculum, care va aparea un an.

Din 1948, indepartat de la catedra, a lucrat in cadrul filialei din Cluj a Institutului de Istorie al Academiei.

A trecut la cele vesnice pe 6 mai 1961, fiind inmormintat la Lancram.

Cezar C. Viziniuck

CezarData: Luni, 09 Ian 2012, 22:06 | Mesaj # 2
Admin
Este suficient ca, din când în când, câte un om genial să moară nebun ca, pentru câtva timp, normalitatea să nu mai fie deloc cotată la bursă.

Cezar C. Viziniuck

CezarData: Luni, 09 Ian 2012, 22:12 | Mesaj # 3
Admin
Teoriilor mele metafizice nu le-am atribuit niciodată alt caracter decât acela de încercări, perspective, anticipaţii, viziuni mistice - în nici un caz caracter de dogme. Am ambiţia de a fi cel mai liber dintre adepţii acestor teorii. Sunt tânăr încă - şi voi rămâne până la urmă tânăr, fiindcă am un viitor, fiindcă adevăratul meu viitor vine după mine.

Cezar C. Viziniuck

CezarData: Luni, 09 Ian 2012, 22:13 | Mesaj # 4
Admin
Minciuna este vacanţa adevărului.

Cezar C. Viziniuck

CezarData: Luni, 09 Ian 2012, 22:13 | Mesaj # 5
Admin
Oamenii pe care începem să-i cunoaştem mai bine, nu-i mai putem judeca, căci faptele şi manifestările lor izolate le apreciem în comparaţie cu celelalte fapte ale lor. Ne pierdem, cu alte cuvinte, faţă de ei punctul de vedere omenesc, şi-i judecăm relativ, în cadrul şi în condiţiile lor proprii.

Cezar C. Viziniuck

CezarData: Luni, 09 Ian 2012, 22:14 | Mesaj # 6
Admin
Vieţii nu i-am rămas dator nici un gând, dar i-am rămas dator viaţa toată.

Cezar C. Viziniuck

Cluburi » Diverse » Citate celebre » Lucian Blaga (Citate)
Pagina 1 din 11
Căutare: