[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Pagina 1 din 11
Cluburi » Cluburi » Colecții și colecționari » În vizită la "muzeul de artă" al Madonnei
În vizită la "muzeul de artă" al Madonnei
CezarData: Sâmbătă, 14 Sep 2013, 12:58 | Mesaj # 1
Admin
Grup: Administratori
Stare: Offline
Puțini știu că Madonna este una dintre cele mai mari colecționare de artă din lumea VIP-urilor. Cele aproximativ 300 de opere de artă din colecția cântăreței americane – printre care lucrări semnate de Pablo Picasso, Salvador Dali, Fernand Léger, Man Ray, Damien Hirst, Frida Kahlo și Tamara de Lempicka - se ridică la o valoare minimă de 100 de milioane de euro, conform unei evaluări făcute în urmă cu doi ani.

Dependența de artă a Madonnei a început în 1987, an în care artista a adjudecat primul său tablou, contra sumei de un milion de dolari: ”Les Deux Bicyclettes”, de Fernand Léger. Acum, casa Madonnei este un adevărat muzeu de artă.

"Nana de Herrera" de Tamara de Lempicka

"The Young King of the Black Isles" de Maxfield Parrish, un fotoliu Art Deco, designer Michel Dufet, și o masă, designer Paul Follot

"Buste de Femme à la Frange" de Pablo Picasso, una dintre cele mai valoroase opere ale Madonnei (4,5 milioane dolari în 2000)

"Roots" de Frida Kahlo (artista mexicană rămâne marea pasiune a Madonnei)

"Nude distortions" de André Kertész

"Nue a la Colombe" de Tamara de Lempicka și fratele Madonnei, Christopher Ciccone

"Self-Portrait with Monkey" de Frida Kahlo

"Nude" de Laure Albin-Guillot și un scaun de secol XIX, în stil pompeian

"Îmi place la nebunie biroul pentru că pot să trimit faxuri și să mă uit la Picasso în același timp" (Madonna)

"Andromeda" de Tamara de Lempicka

"Les Deux Bicyclettes" de Fernand Léger

"The Row Twins", de Jacques-Henri Lartigue

Sursă: Dependent de arta

Cezar C. Viziniuck

Cluburi » Cluburi » Colecții și colecționari » În vizită la "muzeul de artă" al Madonnei
Pagina 1 din 11
Căutare: