[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
Pagina 1 din 11
Cluburi » Cluburi » Clubul tinerilor scriitori » Concurs creatie literara patriotica
Concurs creatie literara patriotica
EnigelData: Luni, 16 Ian 2012, 19:31 | Mesaj # 1
Editor
Grup: Editor
Stare: Offline
Concurs de creație literară: „Uniți în cuget și-n simțiri »

La 5 ianuarie 1859, Cuza a fost ales domn al Moldovei, iar la 24 ianuarie 1859 și al Țării Românești, înfăptuindu-se astfel unirea celor doua țări române. Devenit domnitor, Cuza a dus o susținută activitate politică și diplomatică pentru recunoașterea unirii de către puterea suzerană și puterile garante și apoi pentru desăvârșirea unirii Principatelor Române pe calea înfăptuirii unității constituționale și administrative, care s-a realizat în ianuarie 1862, când Moldova și Țara Românească au format un stat unitar, adoptând oficial, în 1862, numele de România, cu capitala la București, cu o singură adunare și un singur guvern.
Pentru că literatura de inspirație patriotică este pe cale de dispariție, vă provocăm la un concurs de poezie și proză inspirate din istoria națională a românilor. Participanții vor primi diplome virtuale și premii în cărți.

Mesajul a fost editat de către Enigel - Luni, 16 Ian 2012, 19:32

CezarData: Miercuri, 25 Ian 2012, 22:09 | Mesaj # 2
Admin
Grup: Administratori
Stare: Offline
Eu cred că iniţiativa este bună şi u văd de ce nu s-ar pune în practică. Aştept să-mi comunicaţi mai multe detalii şi când să fac o secţiune pentru acest concurs.

Cezar C. Viziniuck

Cluburi » Cluburi » Clubul tinerilor scriitori » Concurs creatie literara patriotica
Pagina 1 din 11
Căutare: